Kurort Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój, ciepłe źródła mineralne, termy o unikalnym w skali europejskiej składzie chemicznym są największym bogactwem kurortu.
Jedną z najbardziej niezwykłych właściwości wód siarczkowo-fluorkowych i siarczkowo-radonowych jest odmładzanie - kompleksowa rewitalizacja. O cudownych efektach kuracji w Lądku krążą opowieści, które nie są ani fantazją, ani legendą - znajdują potwierdzenie w regularnie prowadzonych w kurorcie badaniach medyczno-naukowych.

[ www.ladek.pl ]

Wambierzyce

Wambierzyce - to mała miejscowość położona u podnóża Gór Stołowych, określana poetycznie jako "Śląska Jerozolima". Jest to jedyne i niepowtarzalne Sanktuarium Maryjne na Ziemi Kłodzkiej. W centrum Wambierzyc, znajduje się przepiękna pielgrzymkowa Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Naprzeciwko Bazyliki oraz na okolicznych wzgórzach znajduje się Kalwaria Wambierzycka, na którą składa się 79 kaplic oraz liczne figury i krzyże. Dużą osobliwością Wambierzyc jest największa na Ziemi Kłodzkiej ruchoma szopka, wykonana przez miejscowego ślusarza L. Wittiga. Na wiele scen składa się 800 figurek lipowych, z tego 500 poruszanych przez mechanizmy ciężarkowe.

Wielkim przeżyciem jest odwiedzenie jedynej w kraju Kaplicy Czaszek (w Czermnej k. Kudowy-Zdroju) z 1776 roku, stworzonej przez miejscowego proboszcza, który zebrał z okolicy kości i czaszki żołnierzy poległych podczas wojny trzydziestoletniej, wojen śląskich i ofiar cholery.

[ www.wambierzyce.pl ]

Republika Czeska

[ www.dolnimorava.cz ]

[ www.skikralicak.cz ]

[ www.skikuncice.cz ]