Bolesławów i Kamienica

Bolesławów i Kamienica to przyległe do siebie wsie, obecnie połączone stacją narciarską, której wyciągi i trasy prowadzą do obu miejscowości. Bolesławów to dawne gwareckie miasteczko, obecnie wieś turystyczna z niewielkim rynkiem. Znajdują się tu pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe i kwatery prywatne oraz sklepy. Wioska jest raczej spokojnym miejscem, można odpocząć od zgiełku i tłumu, pobyć bliżej z naturą. Znajdują się tutaj wyciągi narciarskie (Stacja Narciarska Kamienica), poprowadzona jest też sieć szlaków pieszych i rowerowych, a w niedalekiej okolicy odnajdziemy wiele atrakcji. Prowadzi tędy również droga do przejścia granicznego z Republiką Czeską na Przełęczy Płoszczyca, skąd mamy kolejne niezliczone możliwości. Bolesławów ma swój specyficzny klimat, docenią go osoby poszukujące wypoczynku i wytchnienia. Warto przyjechać i podziwiać stąd cudowne panoramy Masywu Śnieżnika, zarówno w scenerii zimowej jak i letniej.

Stacja Narciarska Kamienica oferuje Państwu pięć nowoczesnych i komfortowych wyciągów. Trasy są sztucznie naśnieżane i uprawiane ratrakiem. Stacja jest dobrze zorganizowana, posiada bezpłatne duże parkingi, restauracje w górskim klimacie, na miejscu są także ratownicy GOPR. Karnety w stacji Kamienica mają atrakcyjne ceny, co w połączeniu z trasami o łącznej długości 1500 m. zachęca do odwiedzin.

Góra Oliwna to grupa XIX-wiecznych kamiennych rzeźb śpiących apostołów i modlącego się Chrystusa znajdująca się na stoku góry Zawady ponad wsią Bolesławów. Grupa jest ustawiona przy tzw. Drodze Staromorawskiej, niegdyś ważnym trakcie handlowym łączącym Śląsk i Morawy i stanowi dawne miejsce modlitewne.

Wybierając się na Górę Oliwną, warto wydrukować tekst gry terenowej (tzw. quest) pt. "Śladami praskiego mincerza po Bolesławowie".
Teksty (pdf) dostępne są do pobrania w wersji elektronicznej pod kategorią "Questy - wyprawy odkrywców", a także w informacji turystycznej w Stroniu Śląskim (CETiK i PTTK).

[ www.snkamienica.pl ] [ panorama 3600 ]