Huta Szkła Kryształowego Violetta - Stronie Śląskie

Huta powstała w 1864 roku, a jej założycielem był Franc Losky. Manufaktura została usytuowana na terenach nabytych od królewny Marianny Orańskiej, w miejscu, gdzie wiek wcześniej istniała stara huta szkła.

Hutę nazwano "Oranienhute". Dzięki staraniom właściciela zakład szybko się rozrastał, a jego wyroby znajdowały nabywców w odległych krajach świata. Bardzo korzystne dla rozwoju huty było doprowadzenie linii kolejowej do Stronia Śląskiego, co miało miejsce w 1897 r. Dobrą passę huty przerwał wybuch I wojny światowej. Lata międzywojenne były dla huty trudne, nie ominął jej też kryzys światowy. W czasie II wojny światowej zakład podupadł. Ostatnim zwierzchnikiem zakładu był Eberhardt Losky. Po wojnie produkcję rozpoczęto w 1946 r. od zdobienia kryształów. Huta otrzymała nazwę: "Zjednoczone Huty Szkła Okręgu Śląska Dolnego - Państwowa Huta Szkła Kryształowego w Stroniu Śląskim". W 1951 r. rozpoczęło wytapianie w hucie masy szklanej.

Początkowo było to szkło borowo-krzemowe (szkło laboratoryjne). Od 1953 roku zmieniono profil produkcji huty i rozpoczęto produkcję szkła ołowiowego (szkła kryształowego), w tym też roku rozpoczęto eksport kryształów. Huta od początku była prekursorem we wdrażaniu nowych technologii. W 1961 roku jako pierwsza w kraju, zastosowała wytop masy szklanej w piecu wannowym-zmianowym, zamiast dotychczas stosowanych piecach donicowych. W 1970r. zmieniono nazwę zakładu na Huta Szkła Kryształowego "Violetta" w Stroniu Śląskim", a w 1992 roku zakład został przekształcony w Spółkę Akcyjną. Od początku istnienia huta cieszyła się dobrą opinią wśród artystów plastyków - szklarzy, którzy dzięki przychylności jej dyrekcji, realizowali tu swoje prace plastyczne.

W dni robocze zakład można zwiedzać indywidualnie lub w grupach zorganizowanych. W trakcie wycieczki można zapoznać się z technologią, metodami wyrobu oraz sposobami obróbki szkła kryształowego.

Trasa wycieczki obejmuje zwiedzanie działów:

  • wytopu ręcznego i mechanicznego oraz formowanie szkła,
  • doprężania (studzenie) szkła,
  • obróbki półfabrykatów,
  • ręcznego zdobienia (szlifowania) wyrobów.

Czas zwiedzania huty wynosi ok. 1 godz., a trasa kończy się prezentacją wyrobów gotowych. Istnieje również możliwość nabycia wyrobów huty w sklepie firmowym.

REZERWACJA INDYWIDUALNA I GRUPOWA:

PTTK
BIURO OBSŁUGI RUCHU TURYSTYCZNEGO
ul. Kościuszki 17, 57-550 STRONIE ŚLĄSKIE,
tel./fax 74 814 13 79

[ www.violetta.com.pl ]